2017 Brighton Park
 Golf Club

Since 1962

Weekly Tournament Results and News



     Event #16a - Club Championship


    Class Open
        1st Place    $85    Jeremy Dill        224
        2nd Place    $60    Jeff Ventura      225
        3rd Place    $45    Tyler Schrembs    227
        4th Place    $30    John Corrigan      229

    Class Champ
        1st Place    $85    Ken Czyz          237
        2nd Place    $60    Dave Spindler      238
        3rd Place    $45    Anthony Coppola    241
        4th Place    $30    Jack Welch        242*

    Class A
        1st Place    $85    Kevin Backstrom    236
        2nd Place    $60    Jason Danheiser    246
        3rd Place    $45    Joe Lucchese      247
        4th Place    $30    Tim Dowell        248

    Class B
        1st Place    $85    John McIndoo      259
        2nd Place    $60    Steve Brooks      260
        3rd Place    $45    Jim Kuzdale        267
        4th Place    $30    Rob Copploa Sr    271

    Class C
        1st Place    $85    Robert Palumbo    204
        2nd Place    $60    Jonathan Schechter 208
        3rd Place    $45    Jerry Sulivan      210*
        4th Place    $30    Doug Kisloski      210

    Class Gold
        1st Place    $85    Tom Emborsky      200
        2nd Place    $60    Tom Palmeri        204*
        3rd Place    $45    John Bowes        204
        4th Place    $30    Sal Sidoti Sr      205

    Senior                  Kevin Backstrom    136

    Super Senior            John Bowes        131

Event #5 - Fred Gerlach Memorial 2 Man Best Ball Tournament

    Class Champ
        1st Place        $100    John LaFalce
                                  Dave Spindler
        2nd Place        $60    Anthony Coppola
                                  Dan Giliforte
        3rd/4th Place    $40    Dave Buckfelder
                                  Jack Welch
        3rd/4th Place    $40    Dave Stapleton
                                  Ryan Donnelly

    Class A
        1st Place        $100  Jason Danheiser
                                Mike Andrews
        2nd Place        $60    Scott Nice
                                Bill Spoth
        3rd/4th Place    $40    Bob Krieger
                                Paul Coppola
        3rd/4th Place    $40    Kim Backstrom
                                Kevin Backstrom

    Class B
        1st Place        $100  Ben Burl
                                Pat Logan
        2nd Place        $60    Dennis Danheiser
                                Jerry Sulivan
        3rd/4th Place    $40    Dean Becker
                                Paul Wzontek
        3rd/4th Place    $40    Mike Komorowski
                                Bruce Meyers

    Class C
        1st Place        $100  Bert Bender
                                Robert Palumbo
        2nd Place        $60    Chuck Rypusc
                                Dave Hahn
        3rd/4th Place    $40    Phil Tasch
                                Paul Boyle
        3rd/4th Place    $40


    Class Gold
        1st Place        $100  Sal Sidoti Sr
                                Ken Full
        2nd Place        $60    Tom Emborsky
                                Pat McClain
        3rd/4th Place    $40    Sam LaMendola
                                Lou Cravenor
        3rd/4th Place    $40    Tom Palmeri
                                Adrian Voyer

Event 14 - 4 Man / 2 Man Best Ball
1st Bert Bender 116
Robert Palumbo
Ed Kisloski
Doug Kisloski
2nd Dana Auman 119 *
Tim Dowell
Mike Wawrzyniec
Roger Brick
3rd Kevin Backstrom 119
Kim Backstrom
Bill Baum 
Chris Baum
4th Tom Palmeri 120
Adrian Voyer
Lou Crevenor
Sam Lamendola



Event #13 - Member-Member/ Guest                    
                    
    Overall                 
                     Ben Burl         157*
                     Kyle Sweeney    
                    
    Flight A                
        1st Place    Dennis Danheiser 158
                     Jason Danheiser    
        2nd Place    Steve Murphy     165
                     Eric Schottke    
        3rd Place    Ryan Donnelly    166*
                     Bob Simpson    
        4th Place    Mike Wawrzyniec  166*
                     Paul Murray    
        5th Place    John Edholm Jr   166
                     Tom Rymarczyk    
                     
    Flight B                
        1st Place    Norm Braun       157
                     John McIndoo    
        2nd Place    Jim Clauss       159
                     Steve DeBoy    
        3rd Place    Carl Hochworter  160
                     Bob Krieger    
        4th Place    Joey Bellanti    163
                     Mark Buffington    
        5th Place    Paul Coppola     166
                     Rob Coppola Sr    
                     
    Flight C                
        1st Place    Paul Wzontek     158*
                     Brian Wzontek    
        2nd Place    Matt Yee         158
                     Bob Platek    
        3rd Place    Gary Johnson     159
                     Andy Johnson    
        4th Place    Pat Logan        164
                     Sean McCormick    
        5th Place    Mark Grace       165
                     Hans Wollenberg    
                    
    Flight D                
        1st Place    Chris Kanalay    157
                     Mike Kanalay    
        2nd Place    Chuck Rypysc     159*
                     John Bochiechio    
        3rd Place    Doug Kisloski    159
                     Kevin Kisloski    
        4th Place    Jerry Sullivan   166
                     Dan Herbeck    
        5th Place    Mike Argentieri  168
                     Gary Lockwood    
                     
    Closest To Pin                
        Day 1            
          #2         John McIndoo     3'7"
          #8         Jim Clauss       12'5"
          #15        Paul Wzontek     12'8"
          #17        Paul Wzontek     8'5"
        Day 2            
          #2         Steve Persico    3'3"
          #8         Jim Bartkowski   6'
          #15        Bill Baum        7'8"
          #17        Paul Murray      6'9"(Pot of Gold Winner)


EVENT #12    The Brighton International


Champ Class
1st Jeff Ventura 67
2nd Chris Shadden 70 *
3rd Dennis Murray 70
4th Tyler Schrembs 71
Class A
1st Joey Bellanti 67 *
2nd Kim Backstrom 67 *
3rd Steve Achramovitch 67 *
4th Tim Dowell 67 *
Class B
1st Mike Bushaw 65
2nd Dean Becker 66 *
3rd Charlie Jasinski 66 *
4th Tim Sweeney 66 *
Class C
1st Gary Johnson 63
2nd Paul Boyle 66 *
3rd Dan Full 66
4th Chris Baum 67
Class Gold
1st Ken Full 65 *
2nd Ed Sills 65
3rd John Bowes 67


EVENT #11-B  Two Man Team



        1st Place    $60    Ken Full        131
                            Sal Sidoti Sr

        2nd Place    $50    Lou Cravenor    134
                            Sam LaMendola

        3rd Place    $40    Mike Argentieri  136
                            Gary Lockwood

        4th Place    $30    Bruce Gleason    137
                            Rick Dauscher


Event #10 - President's Cup Qualifier


Champ Class
1st Brad Hamilton 67
2nd Dave Buckfelder 69
3rd Ryan Dill 70 *
4th Dave Spindler 70 *
5th Roger Brick 71 *
6th Ryan Donnelly 71
7th John Corrigan 72 *
8th Joey Bellanti 72 *
Class A
1st Dennis Danheiser 59
2nd Doug Zagarigo 62
3rd Joe Lucchese 67
4th Paul Coppola 68
5th Steve Murphy 69 *
6th John Lucchese 69
7th Michael Argentieri 70 *
8th Jason Danheiser 70 *
Class B
1st Kevin Backstrom 68
2nd Paul Twarozek 69 *
3rd Frank DiJames 69
4th Bill Spoth 70 *
5th Michael Sarkissian 70
6th Bill Schuler 72
7th Kevin Mahoney 73
8th Pete Persico 74 *
Class C
1st Jeff Farrell 66
2nd Mark Buffington 68
3rd Sal Sidoti Jr 69
4th Chuck Rypysc 70 *
5th Phil Tasch 70
6th Michael Ciminelli 71 *
7th Les Greenbaum 71 *
8th Robert Bender 71 *
Class Gold
1st Bill Baum 65
2nd Sal Sidoti 66
3rd Dave Perkins 68
4th Ken Full 72
5th Tom Emborsky 73 *
6th Pat McClain 73
7th
8th


Event #9 - Memorial Shamble

    Shamble Winners
        1st Place    $160    Tyler Schrembs    101
                              Andrew Staley
                              Hunter Schmitt
                              Mike Hierl
        2nd Place    $140    Dave Spindler      103
                              John Cairnduff
                              Doug Miller
                              Scott Winkler
        3rd Place    $100    Steve Lukasavich  105
                              Joe Lucchese
                              Sam LaMendola
                              Bert Bender
        4th Place    $80    Ken Czyz          107*
                              Adrian Voyer
                              Brian Macey
                              Dan Full
        5th Place    $40    Joey Bellanti      107
                              John McIndoo
                              Paul Wzontek
                              Gary Lockwood
        6th Place    $40    Jim Henesey Jr    108*
                              Sean McCormick
                              Pat Logan
                              Sal Sidoti Sr

    Closest To Pin
        #2    $40    Tom Schwartz      3"
                      Bob Krieger
                      Bill Baum
                      Matt Bettendorf
        #8    $40    Adrian Voyer      11'4"
                      Ken Czyz
                      Brian Macey
                      Dan Full
        #15  $40    Mike Hierl        3'3"
                      Tyler Schrembs
                      Andrew Staley
                      Hunter Schmitt
        #17  $40    Stan Pustulka    8'5"
                      Tom Emborsky
                      Bill Bing
                      John Hirtreiter


 Event #8 - 2 Man Alternate Hole Winners:

1st Place                            $60.00  Ken Full and Sal Sidoti Sr.    61

2nd Place                          $50.00   Bill Baum and Chris Baum   63

3rd Place                           $40.00   Jim Bartkowski and Carl Hochworter   64

4th Place                           $30.00   Jay Cho and Mike Andrews    66

Event #7 - Class Elite Winners:




Class Champ





1st Place $25Keith Holmes651st Net


2nd Place$20Jeff Ventura74*1st Scratch


3rd Place$15Dan Giliforte74*2nd Scratch


4th Place$10Dennis Murray712nd Net




 


Class A
 



1st Place $25Stanley Pustulka
681st Net


2nd Place$20Jay Cho81*1st Scratch


3rd Place$15Scott Nice81*2nd Scratch


4th Place$10Ryan Dill692nd Net




 


Class B
 



1st Place $25Pete Persico701st Net


2nd Place$20Dennis Danheiser861st Scratch


3rd Place$15Mike Ventura882nd Scratch


4th Place$10Bruce Gleason712nd Net




 


Class C 
 



1st Place $25Dan Herbeck681st Net


2nd Place$20Paul Boyle94*1st Scratch


3rd Place$15Robert Bender94*2nd Scratch


4th Place$10Jerry Sullivan722nd Net



Gold Class 
 



1st Place $25Pat McClain681st Net


2nd Place$20Tom Emborsky821st Scratch


3rd Place$15Robert Sikorski862nd Scratch


4th Place$10Sal Sidoti Sr712nd Net

 Event #5 - Fred Gerlach Memorial Best Ball Qualifiers:


Champ Class
    1st    Dave Buckfelder/Jack Welch       65
    2nd    Frank Garcia/Dale Witlweif       66*
    3rd    John LaFalce/Dave Spindler       66
    4th    Anthony Coppola/Dan Giliforte    68
    5th    Tom O'Donnell/Jim Bartkowski     69
    6th    Dennis Murray/Kevin Kreiger      71
    7th    Dave Stapleton/Ryan Donnelly     72
    8th    John Corrigan/Brad Hamilton      73*

Class A
    1st    Dave Prinzbach/Matt Yee          63*
    2nd    Bob Kreiger/Paul Coppola         63
    3rd    Scott Nice/Bill Spoth            66*
    4th    Doug Zagarrigo/Jon Annas         66
    5th    Jason Danheiser/Mike Andrews     69
    6th    Sal Sidoti/Paul Twarozek         70
    7th    Mike Ciminelli/Kevin Ciminelli   71
    8th    Kim Backstrom/Kevin Backstrom    72*

Class B
    1st    Dennis Danheiser/Jerry Sullivan  62
    2nd    Pat Logan/Ben Burl               64
    3rd    Dean Becker/Paul Wzontek         65
    4th    Fred Boczkowski/Rob Ruhl         66
    5th    Mike Komorowski/Bruce Meyers     69
    6th    Bill Baum/Chris Baum             71
    7th    Jim Juraska/Mike Sarkissian      79
    8th

Class C
    1st    James Bowes/Chris Boyle          65
    2nd    Chuck Rypysc/Dave Hahn           69
    3rd    Phil Tasch/Paul Boyle            71
    4th    Bert Bender/Robert Palumbo       76
    5th
    6th
    7th
    8th

Class Gold
    1st    Sal Sidoti/Ken Full              61
    2nd    Sam LaMendola/Lou Cravenor       63*
    3rd    Tom Emborsky/Pat McClain         63*
    4th    Tom Palmeri/Adrian Voyer         63
    5th
    6th
    7th
    8th

First Round Matches (Champ, A and B Classes)
    1st vs 8th     2nd vs 7th     3rd vs 6th     4th vs 5th

First Round Matches (C and Gold Classes)
    1st vs 4th     2nd vs 3rd

The prize winners for Event # 4 "The Par 4 Tournament" are:


    Class Champ
        1st Place    $25    Dana Auman         34
        2nd Place    $20    Dave Buckfelder    35
        3rd Place    $15    Mike Wawrzyniec    37*
        4th Place    $10    Brad Hamilton      37

    Class A
        1st Place    $25    Doug Zagarrigo     35
        2nd Place    $20    Jay Cho            37
        3rd Place    $15    Kevin Mahoney      38
        4th Place    $10    Joe Gawrys         40*

    Class B
        1st Place    $25    Joe Lucchese       39*
        2nd Place    $20    Bruce Gleason      39
        3rd Place    $15    Paul Wzontek       40
        4th Place    $10    Rob Coppola        41

    Class C
        1st Place    $40    Bert Bender        41*
        2nd Place    $0    Mike Kanaley        41
        3rd Place    $0    Chuck Rypysc        42*
        4th Place    $0    Jim Juraska         42*

    Class Gold
        1st Place    $25    Pat McClain        39
        2nd Place    $20    Tom Palmeri        40
        3rd Place    $15    Dave Perkins       42*
        4th Place    $10    Ken Full           42*

The winners for Tournament #2 "THE 12 HOLE ELECTIVE" are:

Congratulations to the prize winners in our first tournament of the 2017 season, "The Mystery Score Tournament"

     1st Place         $25         Charles Rypysc

     2nd Place         $20         Robert Bender

     3rd Place         $15         Joe Jansen

     4th Place         $10         Bill Baum

             5th Place         $10         Kris Sigeti

 This Week we will be running "The 12 Hole Elective Tournament". Take your 2 best net par 3's, 2 best net par 5's and 8 best net par 4's for your best net 12 holes. Good Luck.